כללי

חמשת הוויאים

חמשת הוויאים

חמשת הוויאים מהם וכיצד הם באם לידי ביטוי בתרגול היוגה שלנו? באמצעות חקר הגוף והנשימה שלהם, גילו היוגים הקדמונים שניתן לחלק את הפראנה (אנרגיית כוח החיים) לרכיבים אנרגטיים שהם כינו Vayus (רוחות). לחמשת הוואיו של הפראנה יש לכולם איכויות אנרגטיות עדינות אך מובחנות, כולל פונקציות וכיווני זרימה ספציפיים.

היוגים היו מסוגלים לשלוט ולטפח את הוואיו הללו על ידי כך שפשוט הביאו אליהם את המיקוד והמודעות שלהם. באמצעות שליטה וטיפוח מודעים אלה, הם לא רק הצליחו ליצור בריאות ורווחה מיטביים אלא הצליחו להפעיל את אנרגיית הקונדליני הקדמונית כדי להשיג מצבים של סמאדהי מואר.

מה הם הוואיו?

המילה Vayu בסנסקריט מתורגמת כ"רוח", והשורש "va" מתורגם ל"זה שזורם". לפיכך Vayu הוא כוח אנרגטי שנע בכיוון מסוים כדי לשלוט בתפקודים ובפעילויות הגוף. היוגים הקדומים מצאו 49 סוגים שונים של Vayus בגוף. רק חמשת הוויאים או Pancha Pranas העיקריים חשובים למתרגלי יוגה להבין. חמשת הזרמים העיקריים הללו של כוח חיוני הם פראנה-ואיו, אפאנה-ואיו, סאמאנה-ואיו, אודנה-ואיו, וויאנה-ואיו.

כל Vayu שולט באזור מסוים בגוף ובאופן אידיאלי מתפקד בהרמוניה זה עם זה. התנועות האנרגטיות העדינות שלהם משפיעות ומשפיעות על הבריאות והרווחה הפיזית, הרגשית והנפשית שלנו. אם Vayu הופך לחוסר איזון הוא יכול ליצור דיסהרמוניה בכל המערכת האנרגטית של הגוף או יכול להשפיע לרעה על הצ'אקרה הנלווית לו או על האיברים הקשורים למיקומו.

שליטה מלאה ב-Vayus אינה הכרחית כדי להפיק תועלת מהשימוש בהם לשיפור הבריאות שלנו, המיקוד הפנימי והיכולת להרגיש את הדקויות בתוך הגוף. טיפוח מודעות בסיסית לאחד או יותר מה-Vayus יעזור לנו להעמיק את המודעות לגוף ולנשימה כדי להעשיר את תרגול היוגה שלנו ולהשיג את הפוטנציאל הגדול ביותר שלנו.

חמשת הוויאים

שני הוואיו הקלים והחשובים ביותר להתחבר אליהם הם Prana-Vayu ו- Apana-Vayu. ברגע שתתחבר לאנרגיות העדינות של שני הוואיו האלה יהיה קל יותר לעבוד עם האחרים.

פראנה-ואיו

Prana-Vayu ממוקמת בלב, והאנרגיה שלה חודרת לאזור החזה. Prana-Vayu מתורגם כ"אוויר הנעים קדימה", והזרימה שלו היא פנימה ולמעלה. הוא מזין את המוח ואת העיניים ומנהל את הקבלה של כל הדברים: מזון, אוויר, חושים ומחשבות. Vayu זה הוא האנרגיה הבסיסית בגוף ומכוונת ומזינה את ארבעת הוואיו האחרים. הפעולה של Vayu זה היא התגבשות, הביטוי שלה הוא מחזורי, והצ'אקרות והאלמנטים הקשורים אליו הם Anahata ואוויר. כאשר הוואיו הזה חלש, המוח לא יכול להתמקד וחווה דאגה מוגזמת. קוצר נשימה, חרדה, אנרגיה נמוכה או מערכת חיסונית לקויה יכולים להיות קשורים לפראנה-וואיו המופרעת.

• כדי לחוות את פראנה-ואיו: עצמו עיניים, שבו או עמדו עם עמוד שדרה ארוך וגוף רגוע, ובזמן שאתם שואפים הרגישו אנרגיה זורמת במעלה הגו מהבטן לעין השלישית. לחלופין, תרגל את מדיטציית העין השלישית שלנו.

כדי לחזק את פראנה-ואיו: תרגול פראניאמות כמו בהסטריקה, נאדי שודאנה ואוג'אי פראניאמה יחזק במהירות את הוואיו הזה. תנוחות יוגה פותחות לב כמו תנוחת קשת, תנוחת גמל, תנוחת קוברה, תנוחת רקדנית ותנוחת גשר יפעילו ויחזקו את ה- Prana-Vayu. כדי לעודד את הרוח החיונית הזו לזרום כלפי מעלה, תרגל היפוכים ותנוחות עם ידיים מורמות כמו לוחם I, תנוחת כיסא ותנוחת הרים. הבאת המודעות לפראנה-ואיו בכל תנוחת יוגה יוצרת מיקוד להרמה, הארכה ופתיחה של פלג הגוף העליון.

Apana-Vayu

Apana-Vayu ממוקם ברצפת האגן והאנרגיה שלה חודרת לבטן התחתונה. Apana-Vayu מתורגם כ"האוויר שמתרחק", והזרימה שלו היא כלפי מטה והחוצה. האנרגיה שלו מזינה את איברי העיכול, הרבייה והסילוק. Apana-Vayu שולט בסילוק כל החומרים מהגוף: פחמן דו חמצני, שתן, צואה וכו'. פעולתו של Vayu זה היא חיסול, הביטוי שלו הוא יציבות, והצ'אקרות והיסודות הקשורים אליו הם Muladhara ואדמה. Apana-Vayu חלש או לא מתפקד יוצר תחושות של חוסר בסיס וחולשה ברגליים. בעיות סילוק או מחלות המשפיעות על המעיים, הכליות או דרכי השתן יכולות להיות קשורות לאפאנה פראנה מופרעת.

כדי לחוות את Apana-Vayu: עצמו עיניים, שבו או עמדו עם עמוד שדרה ארוך וגוף נינוח, ובזמן שאתם נושפים הרגישו אנרגיה זורמת במורד הגו מהחלק העליון של הראש אל עצם הזנב, ואז החוצה דרך הרגליים ו רגליים.

לחיזוק Apana-Vayu: תרגל תנוחות מרגיעות ושחרור מתח כמו כפיפות קדימה ופיתולים בישיבה. התמקדות בשילוב שרירי הרגליים והתבססות בתנוחות יוגה בעמידה מחזקות את Vayu זה. שקול גם לתרגל נאולי, אגני שרה קריה, אשוויני מודרה ומולה בנדה. הבאת המודעות ל- Apana-Vayu בכל תנוחת יוגה יוצרת מיקוד לקרקע ולייצב את פלג הגוף התחתון.

ויאנה-ואיו

Vyana-Vayu ממוקם בלב ובריאות וזורם בכל הגוף. Vyana-Vayu מתורגם כ"אוויר הנעים כלפי חוץ", וזרימתו נעה ממרכז הגוף לפריפריה. הוא שולט במחזור של כל החומרים בכל הגוף ומסייע לוואיו האחרים בתפקודיהם. הפעולה של Vayu זה היא מחזור, הביטוי שלה הוא יישור, והצ'אקרות והאלמנטים הקשורים אליו הם סוודיסטאנה ומים. ויאנה-ואיו חלשה או לא מתפקדת יכולה ליצור תחושות של נפרדות וניכור ויכולה ליצור מחשבות מפורקות, תנודות ומשתוללות. זרימת דם לקויה, גירוי עצבי לקוי, הפרעות בעור והתמוטטויות עצבים יכולים להיות קשורים לוויאנה-ואיו המופרעת.

• כדי לחוות את ויאנה-ויו: עצמו עיניים, שבו או עמדו עם עמוד שדרה ארוך וגוף נינוח, ובזמן שאתם שואפים הרגישו את הנשימה קורנת החוצה מהטבור אל הידיים והרגליים.

כדי לחזק את Vyana-Vayu: תרגל פראניאמה עם קומבהקה (עצירת נשימה). מקד את תרגול האסאנה שלך יותר בתנועות ויניאסה כמו ברכות השמש כדי להזרים פראנה ודם. הבאת המודעות ל-Vyana-Vayu בכל תנוחת יוגה יוצרת התמקדות בכוח ובגוף תנועה נוזלית.

Udana-Vayu

Udana-Vayu ממוקם בגרון ויש לו זרימה מעגלית סביב הצוואר והראש. Udana-Vayu מתרגם ל"זה שנושא כלפי מעלה", והזרימה שלו נעה כלפי מעלה מהלב אל הראש, חמשת החושים והמוח. הוא מתפקד כדי "להחזיק אותנו" ומנהל דיבור, ביטוי עצמי וצמיחה. פעולתו של Vayu זה היא מטבוליזציה, הביטוי שלו הוא מילולי, והצ'אקרות והאלמנטים הקשורים אליו הם Vishuddha & Ajna ואתר. Udana-Vayu חלש או לא מתפקד יכול להתבטא בקשיי דיבור, קוצר נשימה ומחלות גרון. חוסר ביטוי עצמי, תנועה לא מתואמת או אובדן שיווי משקל יכולים להיות קשורים לאודנה-ואיו המופרעת.

כדי לחוות את Udana-Vayu: עצמו עיניים, שבו או עמדו עם עמוד שדרה ארוך וגוף נינוח, ותוך כדי שאיפה ונשיפה הרגישו את הנשימה מסתובבת סביב ודרך הראש והצוואר.
כדי לחזק את Udana-Vayu: תרגל את Ujjayi Pranayama ו- Bhramari Pranayama עם Jalandhara Bandha. התמקדו בתרגול היפוכים ותנוחות יוגה בכפיפות לאחור המביאות אנרגיה לצוואר, לכתפיים ולראש. הבאת המודעות ל-Udana-Vayu בכל תנוחת יוגה יוצרת מיקוד לשמירה על עמוד שדרה ארוך ויציבה נכונה.

Samana-Vayu

Samana-Vayu ממוקם בבטן כשהאנרגיה שלו מרוכזת בטבור. Samana-Vayu מתורגם ל"האוויר המאזן" וזרימתו נעה מהפריפריה של הגוף למרכז. הוא שולט בעיכול והטמעה של כל החומרים: מזון, אוויר, חוויות, רגשות ומחשבות. הפעולה של Vayu זה היא הטמעה, הביטוי שלו הוא פנימי, והצ'אקרות והאלמנטים הקשורים אליו הם מניפורה ואש. Samana-Vayu חלש או לא מתפקד יכול להתבטא בשיפוט לקוי, ביטחון עצמי נמוך וחוסר מוטיבציה ורצון. בעיות עיכול יכולות להיות קשורות ל- Samana-Vayu המופרעת.

כדי לחוות את Samana-Vayu: עצמו עיניים, שבו או עמדו עם עמוד שדרה ארוך וגוף נינוח, ותוך כדי שאיפה ונשיפה הרגישו את הנשימה עולה ויורדת בחלק הקדמי, בצדדים ובחלק האחורי של הגו.

כדי לחזק את Samana-Vayu: מקד את תרגול האסאנה שלך בתנוחות פיתול ותנוחות יוגה מחזקות הליבה. תרגל את קפלאבהאטי פראניאמה עם אודיאנה בנדה ואגני שרה קריה. הבאת המודעות ל- Samana-Vayu בכל תנוחת יוגה יוצרת מיקוד לפתיחה והרפיה של הגוף.

תרשים חמש פראנה וייוס

הפעולות, המיקומים והתנועות של ה-Vayus מורכבים ויכולים להיות מבלבלים לתפיסה מלאה. כדי לסכם במהירות ולהשוות בקלות בין הפעולות והאיכויות העיקריות של חמשת הוואיו, יצרנו את התרשים שלהלן.

VayuActionLocationMovementChakraElementExpression
PranaCrystallizationHeart & chestAll-aroundAnahataAirCyclical
ApanaEliminationPelvisDownwardMuladharaEarthSteadiness
VyanaCirculationAll over the bodyOutwardSvadisthanaWaterAlignment
UdanaMetabolizingThroatUpwardVishuddha & AjnaEtherVerbal
SamanaAssimilationNavelInwardManipuraFireInternal

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *