כללי

תרומות לניצולי שואה – עזרה קטנה עם משמעות גדולה

תרומות לניצולי שואה

כולנו מכירים את הרגע הזה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. הרגע שבו אנו עומדים בצפירה, מתייחדים עם זכרם של הנספים בשואה וחושבים על אלו שעדיין נמצאים בין החיים – ניצולי השואה.

ביום הזכרון לשואה ולגבורה, למשך יום אחד, אור הזרקורים מופנה לניצולי השואה. אנו שומעים את סיפוריהם, חלקם זוכים לביקורים ואף לתרומות.

אך יצא לכם לחשוב לרגע אחד מה קורה בשאר השנה? 364 ימים בהם ניצולי השואה מתמודדים עם מציאות עגומה, הזויה ובלתי נתפסת. יצא לכם לחשוב מה קורה כבר לאורך שנים? איך חיים ניצולי השואה יום יום, עם קושי להשיג מזון, מוצרים חיוניים ותרופות מצילות חיים? עם טראומות מהעבר ובדידות שנדמה שאין לה סוף בין ארבעה קירות רעועים? ניצול השואה אלי ויזל, חתן פרס נובל לשלום על פעילותו למען זכויות אדם אמר פעם כי "לשכוח את המתים יהיה כמעט כמו להרוג אותם שוב".

אנחנו, ככל הנראה הדור האחרון שיזכה להכיר ולשמוע מקרוב את ניצולי השואה. הדור היחיד שיכול וחייב לסייע להם להזדקן בכבוד. בואו ביחד לא נשכח את החיים, נפתח את הכיס ולא פחות חשוב את הלב.

מזה אומר להיות ניצול שואה בשנת 2022?

הידעתם, שניצולי השואה, יהודים אשר שרדו את השואה – את הרדיפה, הגירוש ורצח העם היהודי בזמן מלחמת העולם השנייה על ידי הנאצים, ששרדו את מחנות ההשמדה, מחנות הריכוז, הגטאות, בורות ההריגה ואתרי ההשמדה של הנאצים או משתפי הפעולה עמם, או שחיו חיי סתר או חיים בזהות בדויה הם מעל למחצית מהלוחמים במלחמת העצמאות בכוחות ההגנה ובצה"ל? הידעתם שחלק גדול מהם נהרג בקרבות?

ניצולי השואה, סבלו סבל שלא יתואר במילים במהלך השואה ורבים מהם גם אחריה. סבל גופני ונפשי. ולמרות זאת, באומץ רב כאשר הם חסרי כל הם עלו לארץ ישראל והיוו חלק בלתי נפרד מהקמת המדינה. רבים מהם לחמו במלחמות ישראל וחרפו נפשם למען המדינה. ניצולי השואה, האנשים שבלעדיהם לא היינו כאן היום, סובלים מקושי כלכלי רב.

כרבע מניצולי השואה חיים מתחת לקו העוני, מעל 80% מהם נאלצים לוותר על מוצרים ושירותים חיוניים בשל קושי זה. כדאי שתבינו עד כמה קושי זה הוא בלתי נתפס. אותם ניצולי שואה נאלצים לבחור בין מזון לתרופות אשר קריטיות עבורם, כאשר המדינה לא מממנת להם תרופות או סל מזון בסיסי.

לעיתים, הם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות מוצרים בסיסיים כמו ירקות או עוף. ניצולים אלה לא יכולים לממן לעצמם טיפולי שיניים, צורך קריטי בגיל בו הם נמצאים. חלקם אף לא מדליקים חימום בחורף מחשש לגודל חשבון החשמל. כמו כן, חשוב לציין כי עם הזדקנות ניצולי השואה בישראל צורכיהם הולכים וגדלים.

במיוחד הצורך להתאים את סביבת המגורים שלהם ואת שגרת חייהם לגילם המתקדם. המצב הגופני של ניצולי השואה הולך ומידרדר, בעוד שמרבית הדירות של הניצולים לא מונגשות כלל וכלל. הם חווים קושי בפעולות בסיסיות, כמו ללכת לשירותים, למקלחת ובאופן כללי לנוע בביתם.

כדי לשנות את המצב עליהם להנגיש את בתיהם בצורה מלאה ולרכוש מוצרי נוחות אורתופדיים. העלויות המשוערות אשר יאפשרו לניצולים להתאים את סביבת מגוריהם ושגרת חייהם לגילם עומדות על עשרות אלפי שקלים. כמובן שבמציאות של היום, אותם ניצולים אשר זקוקים נואשות לשינוי מצבם, לא יכולים להרשות לעצמם להוציא את הסכומים הללו.

כאן בדיוק אתם נכנסים לתמונה. תרומה לניצולי שואה של כל אחד ואחת מכם תאפשר לניצולים רבים למלא את המקרר שלהם, לרכוש תרופות חשובות ולשפץ את בתיהם, וכתוצאה מכך לחיות בכבוד. 

כדי להיות חלק מהתרומות לניצולי השואה שנאספות באופן יום יומי, לא תצטרכו לעשות מאמץ מיוחד. בישראל, יש מגוון עמותות וארגונים אשר מקבלים בברכה תורמים חדשים ופותחים את אפשרות התרומה גם באמצעות העברה בנקאית וגם באמצעות איסוף מהבתים של רהיטים, מוצרי חשמל, פרטי ביגוד וכל פריט אחר שעולה בדעתכם לתרום. כל תרומה בכל סכום הינה מבורכת, כאשר כל המרבה הרי זה משובח.

בדידות – גורם בעייתי עוד יותר

אם מצבם הכלכלי הרעוע של הניצולים לא מספיק, ישנו דבר יותר גרוע מלהיות עני והוא להיות עני ובודד. כרבע מניצולי השואה לא נמצאים בקשר קבוע עם בן משפחה.

עשירית מהם כלל לא בקשר עם המשפחה. לחלק מניצולי השואה אין ילדים, חברים או בן/בת זוג. כלומר, אין להם מי שיתמוך, יעזור ויחלוק איתם זמן. רבים מהם חוזרים ואומרים כי יותר מהכול חסרה להם חברה.

מישהו שיקיש על דלת ביתם וידבר עימם מעט. בקשה כה צנועה הניתנת לביצוע על ידי כמעט כל אדם. חשוב לומר כי הקורונה, אף הגבירה את הבדידות אצל קשישים בכלל וניצולי שואה בפרט. רבים מהם מצאו את עצמם מסוגרים בביתם ומתקשים לשוב ולתפקד.

חשוב להדגיש כי מספר לא מבוטל של ניצולים היו במצב לא פשוט. לבד, ללא כל עזרה במשך ימים רבים, כאשר הטראומות מהעבר לא מפסיקות לצוף. 

אוסקר שינדלר, חסיד אומות העולם, שהציל במלחמת העולם השנייה כ-1,200 יהודים ממוות בשואה אמר בעבר: "הייתי חייב לעזור להם, לא היתה שום ברירה אחרת". כיום, במצבם הנוכחי של ניצולי השואה, עלינו להבין כי זוהי חובתנו המוסרית לעמוד לצידם.

אמנם אין ביכולתו של כל אדם לתרום כסף אך כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לפתוח את הלב ולהתנדב למען ניצולי השואה היקרים. ביקורים והתנדבויות עם ולמען הניצולים יכולים להפיג את בדידותם ולמלא את חייהם.

ארגון ההתנדבות ' דור לדור ' – תרומות לניצולי שואה

אם אתם אף רוצים לקחת את התרומה או ההתנדבות שלכם צעד אחד קדימה ולהוות חלק אינטגרלי מהפעילויות השוטפות של הארגונים והעמותות בשטח, יש לכם את האפשרות לבחור ארגון או עמותה ולהצטרף לקבוצת המתנדבים שלה. קבוצות אלה אוספות ותורמות מזון, מבקרות את ניצולי השואה, מבלות איתם את זמנם, חלקן אף מסייעות בשיפוץ קל של ביתם, ויש עוד מגוון רחב של פעילויות אשר כל קבוצה עושה עם הניצולים. 

חשוב מאוד לציין כי קיימות לא מעט עמותות אשר עושות עבודת קודש, וניתן להתנדב ולקחת חלק בפעילויותיהן. אחת העמותות המרכזיות אשר פועלת ללא הפסקה היא עמותת "לחיות בכבוד".

עמותת "לחיות בכבוד" מפיצה 1500 ארוחות חמות בכל יום לניצולי שואה וקשישים! היא מסייעת רבות לניצולי שואה וקשישים ברחבי הארץ הנמצאים במצוקת רעב, כאשר היא מספקת להם מזון חם, מזין ובריא, ומאפשרת להם את הצורך הבסיסי לחיות בכבוד.

העמותה פועלת ב- 29 נקודות חלוקה: רחובות, קריית עקרון, ראשל"צ, בת ים, חולון, אשקלון, פתח תקווה ועוד. בעזרת מתנדבים נוספים כמוכם תוכל העמותה להגיע לעוד ועוד ניצולי שואה וקשישים, ולהעניק להם את צרכי המחיה הדרושים להם. חברי עמותת "לחיות בכבוד" פועלים יום יום מתוך כבוד והמון אהבה ותשומת לב לניצולי השואה ולקשישים הזקוקים לעזרה.

יתר על כן, העמותה מספקת לניצולים חוויות מיוחדות, ושומעת ומתעדת את הסיפורים שלהם. בפניכם, עומדת כעת הזדמנות נדירה לחלוק יחד עם הניצולים ועמותת "לחיות בכבוד" חוויות מדהימות.

צרו קשר עם העמותה והצטרפו לפעילויות ולהתנדבויות שלה. לאלו שמעוניינים לתרום ניתן לעשות זאת בדרכים רבות ולהעניק ארוחה חמה לניצול שואה אפילו בביט! הצטרפו למעגל הנתינה ועשו טוב יחד למען ניצולי השואה והקשישים. 

חשוב להדגיש כי לא משנה היכן אתם גרים, סביר להניח כי שוכנת בקרבתכם עמותה מסויימת בה תוכלו להתנדב. אתרו באינטרנט את העמותה שמתאימה לכם ביותר.

לסיכום 

תרומות לניצולי שואה הן דבר חשוב מכיוון שרוב ניצולי שואה רבים חיים מהיד לפה. חלקם בבדידות קשה. הם משוועים לכל רגע של שיח או מפגש וזקוקים למזון אשר יאפשר להם לשרוד עוד שבוע. אפשר לכתוב עוד אין סוף מילים וגם הן לא יצליחו להסביר עד כמה חשוב לבצע תרומות לניצולי שואה ולהתנדב למען ניצולי השואה. היום, יותר מתמיד – הגיע הזמן לתרגם את המילים למעשים!  עזרו לאנשים שניצלו מהשואה להינצל מהעוני והבדידות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *