כללי

יוגה ג'נאנה

יוגה גנאנה

יוגה החלה כתרגול מנטלי לגילוי טכניקות ושיטות לשימוש בנפש כדי להפחית סבל ולגלות וליצור עוד נחת, שמחה ושלווה. ככל שהיוגה המשיכה להשתכלל, להתפתח ולחקור, היא הפכה מגוונת יותר בסוגים ובפילוסופיות של התרגול. יוגה פיתחה שלושה ואחר כך ארבעה מסלולים עיקריים לתרגול: קארמה יוגה (שירות ללא אנוכיות), בהקטי יוגה (מסירות), ראג'ה יוגה (מדיטציה) וג'נאנה יוגה (חקירה עצמית). ג'נאנה (חוכמה או ידע) נחשבת לקשה ביותר מבין ארבעת הנתיבים העיקריים של היוגה, הדורשת כוח רב של רצון ואינטלקט.

מה זה יוגה ג'נאנה?

ג'נאנה היא סנסקריט עבור "ידע או חוכמה" וג'נאנה יוגה היא הדרך להשגת ידע על הטבע האמיתי של המציאות באמצעות תרגול של מדיטציה, חקירה עצמית והתבוננות. ניתן להגדיר ג'נאנה יוגה כ"מודעות לתודעה מוחלטת", והיא תרגול מקיף של לימוד עצמי (Svadhyaya).

ביוגה ג'נאנה משתמשים בנפש כדי לחקור את הטבע שלו ולהתעלות מעל ההזדהות של הנפש עם המחשבות והאגו שלו. המטרה הבסיסית של ג'נאנה יוגה היא להשתחרר מהעולם האשליתי של מאיה (מחשבות ותפיסות מגבילות את עצמו) ולהשיג את האיחוד של העצמי הפנימי (אטמן) עם האחדות של כל החיים (ברהמן). זה מושג על ידי תרגול איתן של הטכניקות המנטליות של תהייה עצמית, השתקפות והארה מודעת המוגדרות בארבעת עמודי הידע. ג'נאנה יוגה משתמשת במדיטציה חד נקודתית על שאלה אחת של חקירה עצמית כדי להסיר את צעיפי האשליה שנוצרו על ידי המושגים, השקפות העולם והתפיסות שלך. תרגול זה מאפשר לך להבין את הטבע הזמני וההזוי של מאיה ולראות את האחדות של כל הדברים.

תנאים מקדימים של ג'נאנה יוגה

ארבעת עמודי הידע (sadhana chatushtaya) הם הצעדים שנקבעו לקראת השגת שחרור בג'נאנה יוגה. תרגולים אלו מתבססים זה על זה ולכן יש לתרגל אותם בסדר רציף. גם אם לאדם אין מטרה להגיע לשחרור, תרגול הטכניקות הללו יטפח תובנה והבנה רוחנית וכן יפחית את הסבל וחוסר שביעות הרצון של האדם מהחיים.

ויווקה (הבחנה, אפליה) היא מאמץ אינטלקטואלי מכוון ומתמשך להבחין בין הממשי והלא-אמיתי, הקבוע והזמני, לבין העצמי והלא-עצמי.
Vairagya (חוסר תשוקה, ניתוק) היא טיפוח אי-היקשרות או אדישות כלפי האובייקטים הזמניים של רכוש עולמי והאגו-מוח. "רק כשהמוח משוחרר לחלוטין מהיקשרות מכל מיני סוגים, הידע האמיתי מתחיל להתעורר." – סוואמי סיוננדה.
Shatsampat (שש סגולות) הם שישה תרגולים מנטליים לייצוב התודעה והרגשות, ולפיתוח נוסף של היכולת לראות מעבר לאשליות של מאיה.

 • שאמא (שלווה, רוגע) היא היכולת לשמור על הנפש שלווה, באמצעות מתן תגובתה לגירויים חיצוניים.
 • דאמה (איפוק, שליטה) הוא חיזוק הנפש כדי להיות מסוגל להתנגד לשליטת החושים, והכשרת החושים לשמש רק כמכשירים של הנפש.
 • Uparati (נסיגה, ויתור) הוא נטישה של כל הפעילויות שאינן הדהרמה (החובה) של האדם. מתנהל אורח חיים פשוט שאינו מכיל הסחות דעת עולמיות מהדרך הרוחנית.
 • טיטיקשה (סבולת, סובלנות) היא סובלנות למצבים חיצוניים שאינם תורמים, הנחשבים בדרך כלל כמייצרים סבל, במיוחד במצבים הפוכים קיצוניים (הצלחה וכישלון, חם וקור, עונג וכאב).
 • שראדהה (אמונה, אמון) היא תחושת ודאות ואמונה בגורו (המורה), בכתבי הקודש ובדרך היוגית.
 • סמדהאנה (מיקוד, ריכוז) היא החד-נקודתיות המוחלטת של התודעה.
 • מומוקשוטה (געגועים, כמיהה) היא רצון עז ונלהב להשגת השחרור מהסבל. כדי להגיע לשחרור צריך להיות מחויב לחלוטין לדרך, בכמיהה כזו שכל שאר הרצונות מתפוגגים.

איך לתרגל ג'נאנה יוגה

זה יכול להיות קשה לתפוס או להבין את הגישה האינטלקטואלית של ג'נאנה יוגה, ומכיוון שניתן בקלות להדגיש יתר על המידה השגה אינטלקטואלית חשוב לטפח ענווה וחמלה בדרך זו. קל להסתבך במבנים ובמחשבות הנפש ולאבד את מטרת הג'נאנה: לממש את האחדות האלוהית הטבועה בכל היצורים.

מומלץ לתרגל האטה יוגה, קארמה יוגה ובהאקטי יוגה כדרישות מוקדמות. תרגולים יוגיים אלו יכינו ויטהרו את הגוף, הנפש והלב לקפדנות של ג'נאנה יוגה.

לאחר שהגעת להתקדמות מסוימת ביוגות האחרות, התחל לתרגל את ארבעת עמודי הידע. אינכם צריכים להרגיש שלטתם בעמוד אחד לפני שאתם עוברים לאחר, אבל כן לעמוד בפיתוי להתקדם לפני שאתם מוכנים. זה נחשב לתרגול מתקדם ולכן יהיה התווית נגד לכל מי שיש לו היסטוריה של מחלות נפשיות או חוסר יציבות רגשית. עבודה עם מורה מוסמך או גורו מומלצת מאוד כדי להעריך במדויק את ההתקדמות שלך, להציע הדרכה פרטנית ולספק הדרכה להתקדמות שלך.

שלושה תרגולים עיקריים

לאחר שאחד למד ותרגל בהצלחה את ארבעת עמודי התווך, אז אתה נחשב מוכן להתחיל את שלושת תרגולי הליבה של ג'נאנה יוגה. תורות אופנישאדיות אלו כוללות סרוואנה או "שמיעה", מננה או "השתקפות" ונידידיהאסנה או "מדיטציה". אלה מובילים לאטמה-סקשאקרה או למימוש ישיר.

 1. סרוואנה היא השמיעה או ההתנסות של הידע הקדוש בטקסטים הוודיים העתיקים של האופנישאד. בדרך כלל, מורה או גורו ידריכו את היוגי בדיונים על הפילוסופיה של אי-דואליזם. בשלב זה, על התלמיד לקרוא וללמוד את האופנישדות ולהשיג הבנה עמוקה של המושגים של אטמן וברהמן ושל הפילוסופיה של אי-דואליזם.
 2. מננה היא החשיבה וההרהור על תורות אלו של אי-דואליות. התלמיד צפוי להשקיע שעות רבות בחשיבה ובהרהורים על הרעיונות השונים של svadhyaya ו-sravana.
 3. Nididhyasana היא המדיטציה המתמדת והעמוקה על העצמי הפנימי. זה כרוך במדיטציה ובהרהור על המשמעות האמיתית של המהא-וקיאס, המנטרות הראשוניות או "האמירות הגדולות" של האופנישדות. באמצעות התמקדות מתמשכת בזרעי החוכמה הללו, יוגי יכול להשיג את האיחוד של מחשבה ופעולה, ידיעה והוויה.

ארבעת המהא-וקיאס

 • Prajnanam Brahma–Brahman (Ultimate Reality) is supreme consciousness.
 • Aham Brahmasmi–I am Brahman (the Supreme Self )
 • Tat Tvam Asi–Thou art that.
 • Ayam Atma Brahma–Atman (True Self) is Brahman (Ultimate Reality).

שבעת השלבים של החוכמה

Swami Sivananda מתאר שבעה שלבים שיוגי יתקדם בהם תוך כדי עיסוק בתרגול ג'נאנה יוגה. השתמש בזה כמפת דרכים כדי לאמוד את ההתקדמות שלך ולנווט את עצמך במיומנות לעבר היעד שלך. תצטרכו להתגבר על האתגרים בכל שלב כדי להתקדם לעבר להיות אחד עם העצמי הגבוה.

 1. Subheccha (רצון טוב). שלב התחלה זה דורש מאדם ללמוד את הטקסטים בסנסקריט ולהיות נלהב לגלות את האמת. יש לשאוף לאי משיכה או אדישות כלפי כל האובייקטים החושניים.
 2. Vicharana (חקירה פילוסופית). השלב השני כרוך בשאלות, התבוננות ורפלקציה על עקרונות האי-דואליזם.
 3. Tanumanasi (עדינות הנפש). השלב השלישי הזה מניח שהבנת כל הידע הדרוש. טאנו פירושו חוט, ובשלב זה, המוח "הופך דק כמו חוט" כאשר אתה מרפה מכל הגירויים החיצוניים כדי למקד את כל תשומת הלב שלך פנימה.
 4. Sattvapatti (השגת האור). בשלב הרביעי, העולם נראה כמו חלום והקארמה שלך מתחילה להתמוסס. יוגי יראה את כל הדברים ביקום באופן שווה בשלב זה.
 5. Asamsakti (ניתוק פנימי). בשלב זה, אתם נעשים מנותקים וחסרי אנוכיות ותחוו מצבים עמוקים של אושר. אדם לא ירגיש הבדל בין מצבי ערות וחלום.
 6. Padartha Bhavana (חזון רוחני). בשלב השישי, אתה מתחיל לראות את האמת ולהבין את טבעו של ברהמן (המציאות האולטימטיבית).
 7. טוריה (חופש עליון). במהלך השלב הסופי, אתם מאוחדים בתודעת-על ומשיגים מוקשה.

ספרים לתרגול ולמידה

ג'נאנה יוגה היא מערכת מורכבת וקשה של תרגולים שניתן לחקור ולתרגל לעומק. אם אתם מוכנים ללמוד ולצלול עמוק יותר לתוך הענף העיקרי הזה של היוגה, שקול לקרוא ספר ייעודי אחד או יותר בנושא. להלן ההמלצות שלנו שתוכלו לבדוק כדי ללמוד עוד:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *