כללי

יוגה לשיפור הזיכרון והריכוז

יוגה לשיפור הזיכרון והריכוז

אינטליגנציה, זיכרון וריכוז הן תכונות אנושיות המוערכות והמבוקשות מאוד. ישנן טכניקות יוגיות שונות המעוררות את המוח ואת מערכת העצבים לשיפור הזיכרון והריכוז, מה שיכול להוביל לאינטליגנציה גבוהה יותר. תרגולים אלו נוצרו בתחילה כדי לעזור לאדם להיכנס ולקיים מצב של מדיטציה, אך תרגילי הריכוז היוגיים הללו ישפרו גם את המיקוד המנטלי, המודעות והזיכרון שלך. תרגול קבוע ועקבי של אחד או יותר מהתרגולים הללו יחזק את היכולות הקוגניטיביות הכוללות שלך, אשר בתורו יחזק את כוח הרצון, ההחלטה והחוסן שלך להתגבר על קושי ואתגר.

מהן טכניקות ריכוז?

טכניקת ריכוז היא תרגיל המשמש לשיפור המיקוד, להעמקת המודעות או להגביר בדרך אחרת את כוח המוח. מטרת טכניקות הריכוז היא לגלות כיצד למקד את התודעה בנקודה אחת למשך זמן מתמשך. נקודת המיקוד הספציפית אינה חיונית. המטרה של טכניקות אלו היא לשמור על המוח ממוקד בחדות למשך פרק הזמן הארוך ביותר. בעזרת תרגול מסור, טכניקות ריכוז יכולות לסייע במניעת אובדן זיכרון, ליצור בהירות מחשבה ולקדם תשומת לב יומיומית.

דראנה (יוגה של ריכוז)

דראנה, האיבר השישי של היוגה, הוא מצב של תשומת לב ממוקדת בשימוש במהלך אסאנה, פראניאמה ומדיטציה. דראנה היא מילה בסנסקריט שמתורגמת כ"ריכוז". Dharana הוא המונח הכללי של יוגה לתרגולים המאמנים את התודעה להיות ברורה, ממוקדת וחד-נקודתית. אתה יכול למקד את התודעה באובייקט שהוא חיצוני (כגון תמונה או אלוהות) או פנימי (כגון צ'אקרה).

שעמום ופחד יפגעו בריכוז וייצרו הסחות דעת. להצלחה הטובה ביותר, בחר את המטרות והטכניקות שלך בקפידה. אם אתה מתאמן על משהו שמרגיש קל מדי, אתה תשתעמם, והמוח שלך ישוטט. אם התרגול מאתגר מדי, תתקלו בפחד ובהתנגדות, ותשומת הלב שלכם תעבור למשהו שהוא יותר נוח ונעים.

טכניקות הריכוז של Dharana מכינות את המוח לשלב הבא של התפתחות יוגית Dhyana. זהו המצב של מדיטציה מתמשכת, אשר מוביל בסופו של דבר לסמאדי או הארה.

טכניקות ריכוז ליוגה

  1. באסנה, שימוש בדרישתי (נקודת מבט) ישפר משמעותית את הריכוז המנטלי שלך. מיקוד העיניים בנקודת דרישטי יהיה עוצמתי במיוחד במהלך אסאנות מאזנות כמו תנוחת עץ ותנוחת נשר. תנוחות מאריכות עמוד השדרה, תנוחות כיפוף קדימה ואחורה, מפעילים את עמוד השדרה וממריצים את מערכת העצבים. תנוחות הפוכות כמו עמידת ראש ועמידת כתף Sarvangasana, מזינות את המוח על ידי הגברת זרימת הדם והחמצן. (באתר החברות שלנו יש שני רצפים של "Brain Boost" המכילים תנוחות יוגה להגברת כוח המוח והזיכרון.)
  2. בפראניאמה, הנפש ממוקדת בנשימה כשהיא זורמת פנימה והחוצה מהגוף. חמצן ופראנה (אנרגיה) מוגברים גם בגוף ובמוח על ידי ויסות הנשימה. לפיכך, פראניאמה מגבירה את הריכוז וכן מזינה את המוח.
  3. מדיטציה היא צעד מעבר לדרנה, הדורשת עוד יותר מיקוד נפשי וריכוז. תרגול המדיטציה בעצמו או בשילוב עם אסאנה ופרניאמה משחרר את הנפש על ידי הפחתת חשיבה מוגזמת. חשיבה מוגזמת צורכת אנרגיה נפשית ומערפלת את המוח מלראות ולחשוב בבהירות. אתה יכול להשתמש ב-Dishti פנימי במדיטציה על הצ'אקרה השישית או שהעין השלישית תפעיל את המוח וגם תרכז את התודעה. יאנטרה, מנטרה, הדמיה
  4. ישנן גם עוד כמה טכניקות האטה יוגה יותר נדירות ואזוטריות שיוגים מתקדמים יותר יכולים לחקור כדי לחזק את המיקוד המנטלי שלך. שיתוף הבנדהות בטכניקות לעיל יכול לחזק עוד יותר את המיקוד המנטלי שלך. רבים מהמודרות והשטקארמות, כמו טרטאקה וחצ'ארי מודרה ישפרו מאוד את הריכוז המנטלי.

היתרונות של טכניקות ריכוז

אסאנה, פראניאמה ומדיטציה הם כולם כלים רבי עוצמה הממריצים את המוח ומשפרים את כוח הנפש. היתרונות של שיטות אלה הם רבים. עבודה על Dharana יכולה להגביר את כוח המוח שלך, להביא אותך לרגע הנוכחי ולהפחית את הסחות הדעת. בתיאוריה, תרגילי יוגה אלו עשויים למנוע או להפחית את ההשפעות של דמנציה, ADHD, מחלת אלצהיימר ובעיות זיכרון אחרות.

Paramhansa Yogananda אומר לנו שמוח ממוקד הוא המפתח להצלחה בחיים. "הבעיה עם רוב האנשים היא שכשהם מבצעים פעולה הם חושבים על משהו אחר. הם לא יודעים איך להתרכז במה שהם עושים כשהם עושים את זה. אתה צריך ללמוד לחשוב על דבר אחד בכל פעם בכל כוח המוח שלך. כל תשומת הלב שלך צריכה להיות שם. אל תגרור. עשיית דברים בצורה לא מובנת מובילה לכישלון ואומללות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *