כללי

PANCHA BHUTAS: 5 מרכיבי הטבע של היוגה

מרכיבי הטבע של היוגה

מהרפואה הסינית המסורתית ועד הפנג שואי, כמעט כל תרבות עתיקה תיארה את טבען של תופעות טבע המורכבות מכמה אלמנטים בסיסיים. ביוגה, באיורוודה ובפילוסופיה ההודית, חמשת היסודות ידועים כפאנצ'ה בהוטות. חמשת מרכיבי הטבע של היוגה הבסיסיים הללו הם אדמה, מים, אש, אוויר וחלל או התר. הם מייצגים את התכונות הפיזיות והאנרגטיות של הגוף האנושי ושל העולם הפיזי. השפל של חמשת האלמנטים הללו משפיעים על הרווחה הפיזית, הנפשית והרגשית שלנו. כשהם בהרמוניה, אנו חווים שלווה ובריאות טובה. כאשר הם יוצאים מאיזון, אנו יכולים לחוות סבל ואומללות. המודעות וההבנה של חוקי הטבע הללו מאפשרים לנו להביא אותם למצב של שיווי משקל באמצעות תרגולי היוגה והמדיטציה שלנו.

5 מרכיבי הטבע של היוגה

חמשת היסודות של הטבע ידועים בסנסקריט כ- pancha bhutas, או panchamahabhutas. הם מהווים את אבני הבניין הבסיסיות של היקום, כל אדם, בעל חיים, צמח ודבר מורכב משילובים שונים של הפאנצ'ה בהוטות.

לכל אלמנט יש מאפיינים משלו:

  1. Prithvi או Bhumi (כדור הארץ) – מייצגים מוצקות, יציבות והתבססות.
  2. אפאס או ג'אל (מים) – מייצגים נזילות, הסתגלות ושינוי.
  3. Tejas או Agni (אש) – מייצג אנרגיה, תשוקה ושינוי.
  4. Vayu (אוויר) – מייצג תנועה, התרחבות ותקשורת.
  5. אקשה (חלל או התר) – מייצג ריקנות, תודעה ואינטואיציה.

אדמה, מים ואש הם דברים מוחשיים שניתן לגעת בהם או לראותם; הם קיימים כחומר. החלל והאוויר אינם מוחשיים אך הם קיימים בכל מקום סביבנו, למרות שאיננו יכולים לראות זאת. לכן קל לנו יותר להבין את כדור הארץ, המים והאש מאשר החלל והאוויר, כי יש להם צורות קונקרטיות יותר. עם זאת, כל חמשת האלמנטים חשובים באותה מידה וקשורים זה בזה.

החשיבות של חמשת מרכיבי הטבע של היוגה

שלוש הדושות האיורוודיות הן שילובים של שני אלמנטים בסיסיים. ואטה דושה נוצרת מאוויר ומאתר. פיטה דושה עשויה מאש ומים. קאפה דושה היא שילוב של אדמה ומים.

הטכניקות והתרגולים של היוגה יכולים להיות יעילים מאוד בהרמוניה ואיזון של חמשת האלמנטים האיורוודיים. על ידי הבנה ושילוב של המודעות של כל מרכיב בתרגול היוגה שלך, תגלה שקל יותר לאזן ולהתאים את הדושה האישית שלך כדי ליצור בריאות, רווחה ואושר.

היתרונות שאנו מקבלים מתרגול יוגה עם דגש על התנסות באלמנטים של הטבע הם רבים. היוגה מלמדת אותנו שכאשר כל החמישה מאוזנים בתוכנו, אז השגנו בריאות מושלמת. זה אומר שאנחנו מרגישים רגועים, שלווים, שמחים, בריאים וחזקים.

שימוש ביוגה לאיזון והרמוניה בין האלמנטים

כדי להשתמש ביוגה לאיזון והרמוניה בין האלמנטים, התחל בהתמקדות באלמנט אחד בכל פעם. אנו ממליצים לך להתחיל את המסע שלך עם אלמנט כדור הארץ, מכיוון שהוא הבסיס לכל השאר.

כאשר משלבים את חמשת האלמנטים בתרגול היוגה שלך, נסו לא להתמקד יותר מדי בחומריות שלהם. במקום זאת, חשבו על האנרגיה והרטט שלהם, או כיצד המהות של האלמנטים הללו משפיעה על הגוף, הנפש והרגשות שלכם בזמן שאתם נעים ונושמים על מזרן היוגה שלכם.

נסו להרגיש את התחושה של האלמנט ככל האפשר לאורך התרגול. לאחר שתשלוט בחיבור עם האלמנט הראשון, תוכל להמשיך לאלמנט הבא. בסופו של דבר, אתה יכול לעבוד על התנסות בתכונות של כל אחד בכל אסאנה שאתה מתרגל.

1 – אלמנט אדמה

המסע אל התודעה מתחיל ב-Prithivi, יסוד האדמה. אלמנט יסוד זה מיוצג על ידי ריבוע צהוב והוא מתאים לצ'אקרת מולדהרה, השורש או הצ'אקרה הראשונה. היבט זה של הטבע שולט במקורקעות, יציבות, חוזק, קביעות, סבלנות, פוריות וביטחון. זה מתבטא בגוף במבנים המוצקים של העצמות, השרירים, הציפורניים, השיער והשיניים שלנו. איבר החישה המשויך לו הוא האף.

כאשר יסוד כדור הארץ אינו מאוזן, אנשים נוטים להרגיש עייפות, חוסר ביטחון, חולשה, פחד, רכושנות, חמדנית, חומרנית, חוסר אנרגיה או אובדן תיאבון. בעיות עם העור, הציפורניים, השיניים, השיער והעצמות שלנו יכולות גם להצביע על חוסר איזון.

אתה יכול ליצור הרמוניה ולהתחבר לכדור הארץ על ידי תרגול קבוע של עמידה ותנוחות יוגה מאוזנות המקדמות יציבות, כוח ומקורקע. אלה כוללים אסאנות כגון הר, עץ, כיסא, לוחם 2, ו-Sated Forward Bend. הם גם עוזרים לשפר את היציבה והיציבות ולחזק את שרירי הרגליים, מה שיעזור לך בכל תנוחות העמידה. תוך כדי תרגול בטוח של אסאנות אלו, התמקד בפעולות ההרגעה, העיגון, הייצוב והחיזוק שלהן.

כשאתה עובר דרך התנוחות האלה ומבחין בקשר שלך עם האדמה, וכיצד הקרקע תומכת בך בזמן שאתה מפעיל את שרירי הרגליים. התמקדו בתחושת הרגליים נלחצות אל תוך האדמה, תוך מתן בסיס יציב, בטוח ומרוכז.

2 – אלמנט מים

בדרך כלל אנו חושבים על מים על צורותיהם הרבות, כולל נהרות, אוקיינוסים, אגמים, בריכות, נחלים וטיפות גשם. עם זאת, בתוך גופנו, מים ממלאים תפקיד חיוני בבריאותנו. יסוד המים קשור לצ'אקרה השנייה, סוודיסטאנה, הממוקמת בין הטבור ועצם הערווה. הסמל שלו הוא סהר לבן. יסוד זה שולט בנזילות, טיהור, הזנה ושולט בתנועת האנרגיה, הנוזלים והגוף הפיזי. יסוד המים מרגיע וחושני, ועוזר לחבר אותנו לתחושות ולרגשות שלנו. זה מתבטא בגוף בדם, לימפה, דמעות, רוק, זיעה, שתן, זרע וחלב אם.

כאשר אלמנט המים אינו מאוזן, אנו עשויים לחוות בעיות של התמכרות, ביטוי רגשי, יצירתיות ונוקשות נפשית. בעיות עיכול, סילוק, תפקוד מיני, שליטה בשלפוחית ​​השתן או מחזור יכולות להיות גם סימן לאלמנט מים לא מאוזן.

אתה יכול ליצור הרמוניה ולהתחבר להיבט המים של הטבע על ידי תרגול אסאנות עם תחושה של שובבות, נזילות ותנועה קלה. התמקדו בדופק הנשימה ובתנועות מסוג ויניאסה בתנוחות כמו חתול/פרה, ברכות שמש, קריאת סהר, יונה, זווית כרוכה, מחרשה, קוברה, ארבה, סהר ירח, דג וכלב למטה. שימו לב כיצד כל תנוחה מביאה לתחושות שונות בגופכם. בזמן שאתה מחזיק בתנוחות אלו, הרשה לעצמך לנוע ולזרום בהן ללא התנגדות או שיפוט. אתם מוזמנים להתנסות בדרכים חדשות של תנועה ונשימה.

כמו כן, שילוב נשימת פראניאמה בתרגול שלך יכול להרגיע את המוח שלך ולהרגיע את מערכת העצבים שלך כדי להפעיל את אלמנט המים. תרגל טכניקות נשימה כמו נשימה סרעפתית, נשימה בטן בת 3 חלקים והנשימה השווה.

3 – אלמנט אש

בעוד שיש לנו פחד מובנה מאש, התעוררות עם אלמנט זה בתרגול היוגה שלנו יכולה לקדם מצבים רבי עוצמה של טרנספורמציה. אלמנט האש קשור למניפורה או לצ'אקרה השלישית הממוקמת במקלעת השמש, והיא מיוצגת על ידי משולש אדום המצביע כלפי מעלה. אלמנט האש הוא חם, בהיר, פעיל, דינאמי, מחזק ומעורר. אלמנט זה שולט בתשוקה, כעס, שאפתנות, תשוקה, כוח רצון, אומץ, ביטחון עצמי, ביטוי עצמי, חשיבה יצירתית ומנהיגות. זה מווסת את חילוף החומרים, האנרגיה וטמפרטורת הגוף שלנו.

כאשר אלמנט האש אינו מאוזן, אנו עלולים להיתקל בבעיות במוטיבציה, ריכוז, קבלת החלטות, משמעת ושליטה בדחפים. דלקת, חום ובעיות הקשורות לעיכול או חיסול הם כולם סימנים לכך שאלמנט האש זקוק לטיפול.

אתה יכול ליצור הרמוניה ולהתחבר לאש על ידי תרגול אסאנות הממריצות את מחזור הדם, מפעילות את הליבה ובונות חום, כגון לוחם 3, נשר, קשת, גשר, כיסא, גמל, קרש, טוויסט תפילה וסירה. כמו כן, שילוב תרגילי נשימה פראניאמה מחממים כמו קפלאבהטי יפעילו את האש הפנימית שלכם. כדי להפחית את סימני האש המוגזמת, השתמשו בפרניאמות המקררות של Sit Cari ו- Shitali.

כשעובדים עם אלמנט האש, התמקדו בלהיות נוכח, ברור, ממוקד, בטוח, אסרטיבי, חזק ואמיץ. השתמש בחוויה שלך באלמנט זה כדי לשרוף מחשבות ורגשות שליליים כדי לטהר את הנפש.

4 – אלמנט אוויר

מסורת האטה יוגה מתארת ​​חמש רוחות או אוויר אנרגטיים עדינים של Vayus בגוף האדם המייצגות סוגים שונים של אנרגיית פראנה. אלמנט האוויר קשור לאנהטה או הצ'אקרה הרביעית, הממוקמת במרכז הלב. הוא מיוצג על ידי עיגול כחול. אלמנט האוויר עדין, מרומם, מטפח, מרפא, משחרר ומאזן. היבט זה של הטבע שולט בכל סוגי התנועה בגוף, תנועות קינטיות, נשימה, חשיבה ומחזור הדם.

כאשר אלמנט האוויר מאוזן, אנו נוטים להיות שלווים, סבלניים, אדיבים, אוהבים, חומלים, מבינים, סולחים, מקבלים, סובלניים, לא שיפוטיים ופתיחי לב. כאשר אלמנט האוויר יוצא מאיזון, אנשים הופכים חסרי סבלנות, מתווכחים, פוחדים, חרדים, כפייתיים, חסרי החלטיות ומעוף.

אתה יכול ליצור הרמוניה ולהתחבר לאלמנט האוויר על ידי תרגול אסאנות שפותחות את הלב והריאות כמו כפיפות אחוריות הנפתחות לחזה של קוברה, כלב כלפי מעלה, גמל, דג, רקדן וגלגל. תרגל תנוחות אלו עם נשימה סרעפתית יוגית עמוקה ותחושת קלילות, רוגע ונינוחות. כל סוגי עבודת הנשימה היוגית יפעילו את אלמנט האוויר, אך ל-Ujjayi ו- Sama Vritti Pranayama יהיו ההשפעות החזקות ביותר.

5 – אלמנט התר

אלמנט האתר או החלל אינו נראה ואינו נשמע, אך הוא מחלחל ומחבר הכל יחד. זהו היסודות העדין ביותר ומזוהה עם ה-vishuddhi או הצ'אקרה החמישית הממוקמת בגרון. זה מיוצג על ידי צורה של אליפסה שחורה.

אלמנט האתר הוא מרחיב, מרגיע, מרגיע, קולט, אינטואיטיבי, רוחני, אוניברסלי, נצחי, אינסופי וחסר גבולות. הוא מייצג תודעה טהורה, אינטואיציה, יצירתיות, דמיון, השראה, אמונה, אהבה, חמלה, אמפתיה, שלום, שמחה, אושר, אמת, טוהר, חוכמה והתעלות. אלמנט זה שולט בתקשורת, דיבור, שמיעה, אינטואיציה, חלומות, ראיית רוח ומודעות רוחנית.

כאשר אלמנט האתר מאוזן, אנו מרגישים מחוברים, בטוחים, בטוחים, מוגנים, נתמכים, אהובים, מקובלים, מובנים ודוממים. אנו מרגישים מחוברים עמוקים לאחרים, לעצמנו, לחיים, לרוח, ליקום ולכוח העליון שלנו. כאשר אנו נמצאים באיזון, אנו גם נוטים לדבר ולפעול מהלב ולא מתוך האגו.

מכיוון שהוא ללא תנועה, אלמנט זה מאוזן ומתחזק בצורה הטובה ביותר באמצעות מדיטציה, מודעות ותשומת לב. כל סוג של תרגול מדיטציה יטפח חזק את האתר. בתרגול האטה יוגה, אתה יכול לטפח את איכויות האתר על ידי החזקת תנוחות ממושכות יותר תוך התמקדות בשקט בין הנשימות ובמודעות למרחב סביב הגוף שלך. האסאנות הטובות ביותר להתמקד ב-Ether הן Shavasana, Child, Siated Forward Bend, Bely Twist, Bound Angle, Crocodile, ו-Mountain.

קריאת מנטרות יכולה גם לעזור לך לגשת לאלמנט האתר. אתה יכול לשיר בקול רם, אבל חידוש שקט של מנטרה יהיה הדרך החזקה ביותר להתחבר עם האיכויות המרווחות עדיין של האתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *