כללי

קארמה יוגה: הנתיב של פעולה חסרת אנוכיות

קארמה יוגה: הנתיב של פעולה חסרת אנוכיות

הרעיון היוגי של קארמה הפך לנפוץ בכל רחבי העולם. סביר להניח כי חוק הקארמה הוא פשוט ומובן – אתה קוצר את מה שאתה זורע. קארמה יוגה היא אחד מארבעת הענפים העיקריים של היוגה המשתמשים בכוונת הפעולה של האדם כדי לשלוט בתגובת השרשרת של סיבה ותוצאה. זהו תרגול עתיק שמשתמש בחוק הקארמה כדי להפוך אותך לאדם טוב יותר ולהפוך את העולם כולו למקום מאושר וחביב יותר. קארמה יוגה מתאימה ביותר לאנשים שהם נדיבים ואדיבים באופן טבעי, אבל כל אחד יכול להתחיל את התרגול הזה בקלות. זה יכול לספק הרבה מאותם יתרונות כמו תרגולי היוגה האחרים ללא כל כך הרבה מהאתגרים הפיזיים או הנפשיים.

מהי קארמה יוגה?

קארמה יוגה מוגדרת לעתים קרובות כ"יוגה של פעולה" או "הנתיב של שירות חסר אנוכיות". המילה בסנסקריט "קארמה" נגזרת ממילת השורש "קרו", שמתורגמת כ"עבודה, מעשה או פעולה". יוגה היא קבוצה של תרגולים לאיחוד הגוף, הנפש והלב למצב של אחדות. קארמה יוגה היא דרך ממושמעת ומודעת להשגת המצב המאוחד הזה באמצעות פעולות לא אנוכיות, אדיבות ונדיבות. יוגה זו של פעולה כוללת ויתור על הפירות העתידיים של מאמצינו כהצעה רוחנית במקום לתת לאגו להיקשר לתוצאות של פעולותינו.

מהי המטרה של קארמה יוגה?

המטרה העיקרית היא להשיג מוקשה (הארה) באמצעות פעולותיו ועבודתו בעולם. לא צריך לרצות חוכמה כדי לתרגל יוגה זו. יוגה זו היא דרך לעזור לאחרים תוך הפחתת הסבל שלנו והנטיות האגואיסטיות שלנו. כאשר מתרגלים קארמה יוגה, פעולותיו נתפסות כצורה של תפילה או פולחן להעמקת הקשר הרוחני של האדם אל האלוהי או אל האחדות של כל החיים.

היתרונות של קארמה יוגה

אומרים שהיא מטהרת את הנפש ומנקה את הלב. זה מקדם רגשות חיוביים כמו ענווה, טוב לב, חמלה, כבוד, הכרת תודה, נדיבות, אהבה ושמחה. קארמה יוגה מפחיתה ומסירה רגשות שליליים כמו קנאה, שנאה, פחד, חמדנות, אנוכיות וקנאה. כפי שסופר סוואמי ויווקננדה, "כל מעשה אהבה מביא אושר; אין מעשה אהבה שאינו מביא שלום וברכה כתגובתו." לקארמה יוגה יש גם את הכוח להפוך את הפעולות היומיומיות הרגילות שלך לפעולות אדירות של חיבור רוחני ותשומת לב. זוהי גם דרך מצוינת ליצור ולבנות קהילה חזקה של אנשים בעלי דעות דומות סביבך.

קצת היסטוריה

היסודות הונחו באחד מהכתבים האופנישאדיים הראשונים, ה-Brihadaranyaka Upanishad, שחובר בסביבות 500 לפני הספירה. היוגה של הפעולה הוסברה עוד בטקסט האפי, הבהגווד גיטה. קרישנה מסביר את התרגול של קארמה יוגה ומקשר אותו למילוי הדהרמה או החובה האישית של האדם. הוא מקשר את היוגה הזו כסוג של פולחן כאשר מעשיו של האדם הם חסרי אנוכיות, ניתנים לגורמים הנכונים או לאחרים בעלי דעות דומות, ועם תחושה וגישה חיובית.

איך מתרגלים?

לעתים קרובות אתה שומע מורים ליוגה מדברים על הורדת "יוגה מהמזרון" ואל העולם. קארמה יוגה היא אחת הדרכים הקלות והפשוטות ביותר לתרגל יוגה מחוץ לסטודיו ליוגה. באופן אידיאלי, כל סוג של תרגול יוגה יזכה להצלחה הטובה ביותר באמצעות מאמץ מתמיד ומסור, אך כל מאמץ שתוכל להשקיע לשם כך יקדם אותך להשגת יותר אחדות ושלווה בחייך. קארמה יוגה יכולה להיות מהנה וקלה, אבל אם אינך אדם צנוע, אדיב ונדיב באופן טבעי, תמצא את זה מאתגר. שימו לב היכן התרגול מרגיש לכם מאתגר וקשה, מכיוון שכאן עליכם למקד את עבודתכם.

אתה יכול לגשת לתרגול של קארמה יוגה בדרכים רבות. ניתן לשזור מעשים גדולים או קטנים של טוב לב ונדיבות באמצעות העבודה והפעולות היומיומיות שלנו. גודל ותדירות הפעולות שלך אינם חשובים כמו שיש לך מניעים טהורים לעזור לאחרים ללא ציפייה לקבל הטבות כלשהן עבור עצמך.

איך להתחיל

הדרך הטובה ביותר להתחיל היא לבחון דרכים להיות אדיבים ונדיבים לעצמכם וליקיריכם. שימו לב ליחס שלכם למטלות ולחובות העבודה. נסו לגשת לכל הפעולות הללו בגישה חיובית. התאם מחדש את המטרות שלך כדי להיות פחות ממוקדים באגו שלך ויותר ממוקדים בהטבה לאחרים סביבך. ככל שתרגיש בנוח עם התרגול, הרחב את המעגל הזה כלפי חוץ כך שיכלול יותר אנשים וארגונים. חפש הזדמנויות להתנדב או לעזור לעמותות ולארגוני צדקה. אם אתם מתרגלים האטה יוגה, ייתכן שבסטודיו המקומי שלכם יהיו שיעורי קארמה יוגה ואירועים שתוכלו להשתתף בהם.

שאלות השתקפות

יהיה צורך לבצע צ'ק-אין ולשקף את הכוונות והגישה שלך לאורך כל התרגול. שאל את עצמך, "מה יש בזה בשבילי?" יעזור לשרש כל מניעים אגואיסטים. הנה רשימה של שאלות נוספות שיעזרו להנחות ולחדד את תרגול הקארמה יוגה שלך:

 • כיצד אוכל לחלוק את המתנות והכישרונות שלי עם אחרים?
 • מה הכי יעזור לאדם או לארגון הזה?
 • מה הכי נחוץ כרגע?
 • למי יש את הצורך הגדול ביותר בעזרה?
 • האם יש מקומות מועטים בקהילה שלי שיכולים להשתמש בעזרה נוספת?
 • מתי יש לי הכי הרבה זמן פנוי או מרגיש הכי קל לעזור לאחרים?
 • כלפי מי או מה אני מרגיש הכי הרבה חמלה?
 • מה המניעים והכוונות שלי במתן עזרה זו?
 • אילו פעולות ישרתו בצורה הטובה ביותר את כל האנשים בכל מקום?
 • האם המעשים שלי מכבדים ומתחשבים באחרים?
 • האם המעשים שלי אדיבים, אוהבים ונדיבים?
 • איך הלב שלי מרגיש כשאני עושה את העבודה הזו?

קארמה יוגה היא דרך רבת עוצמה להרחיב את המסלול הרוחני שלך. במקום להתאגרף בעצמך בחוסר, ברצון ובצורך, אתה יכול במקום זאת ליצור חופש, נינוחות ושמחה באמצעות פעולה חסרת אנוכיות. אם נתמקד בלהיות טובים באמת לכל מה שסביבנו ונחשוב כיצד מעשינו משפיעים זה על זה, לאט לאט נעשה את דרכנו להיות אדם טוב יותר ונתקרב אל ההארה.

אם נתתם הזדמנות לקארמה יוגה, ספרו לנו על המחשבות והחוויות שלכם בתגובות למטה. נשמח לשמוע איך אתם מפיצים את האהבה והחסד שלכם לעולם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *