כללי

הדיאטה היוגית: מדריך שלם

הדיאטה היוגית: מדריך שלם

יוגה היא יותר מסתם סט של תנוחות דמויות בייגלה. זוהי פילוסופיה רוחנית ואורח חיים המושרשים בחיים בריאים. בעוד שחלק מתרגלי יוגה בוחרים בתזונה צמחונית או טבעונית, אחרים עוקבים אחר דיאטה מחמירה יותר ללא חומרים ממריצים, כמו קפאין, אלכוהול וסוכר מזוקק. הסיבה העיקרית להקפיד על דיאטה יוגית היא שהיא מקדמת ריפוי, איזון ושלווה פנימית.

למרות שאנשים רבים אוהבים את הרעיון של הדיאטה היוגית, האופי המגביל של אכילה יוגית מרחיק אנשים ממנה. כדי לעזור לך, ריכזנו רשימה של עצות ואסטרטגיות מועילות כדי להקל עליך לעבור לתזונה הרמונית יותר עם תרגול היוגה שלך.

מהי התזונה היוגית?

הדיאטה היוגית מדגישה צריכת מזונות טבעיים, לא מעובדים, המקדמים בריאות רוחנית, נפשית ופיזית ומתיישרת עם הפילוסופיה היוגית. זה מבוסס בעיקר על העקרונות היוגיים של אהימסה, סאטווה וסאוצ'ה.

  • Ahimsa מתורגם בדרך כלל לאי אלימות. אחימסה היא הרעיון שכל היצורים החיים מחוברים ושהעולם יהיה מקום טוב יותר אם לא תפגע ביצורים חיים. הדרך הברורה ביותר לא לגרום נזק היא להפחית או לבטל את צריכת בשר ומוצרי חלב.
  • Sattva הוא מצב של שוויון נפש שתרגולים יוגיים שואפים לטפח. תזונה שיש בה בשפע במזונות סאטוויים תקדם לב רגוע ונפש צלולה. מזונות Sattvic הם בדרך כלל ירקות טריים, דגנים מלאים ושעועית, תבלינים מרפאים עדינים ופירות וירקות מתוקים עדין.
  • Saucha הוא מנהג של טוהר וניקיון. אחת הדרכים הפשוטות ביותר לקדם את הסוצ'ה היא להסיר או להפחית זיהומים בגוף על ידי אכילת מזון אורגני בלבד, ללא כימיקלים.

איך לעקוב אחר דיאטה יוגית

התחלה והקפדה על תזונה יוגית יכולה בהחלט להיות מאתגרת. עדיף לקחת את זה לאט ולהקל על דרכך. התחל עם שינוי אחד או שניים בלבד וראה איך אתה מרגיש. לאט לאט חקור והוסף שינויים נוספים ככל שתוכל. והכי חשוב, ודאו ששינויים אלו לא יוצרים מתח או חוסר איזון בחייכם ניתן להשתמש במוצרי הרבלייף כדי להשיג את המטרה או לחולפין להשתמש באוכל שיש לכם בבית רק במינונים נכונים.

אכלו מאכלים עונתיים טריים – דיאטת יוגה מורכבת ממזונות מלאים, טריים, עונתיים וממזונות אורגניים מגידול מקומי, וקרוב ככל האפשר למצבם הטבעי. נסה לגדל את הירקות שלך בגינה או במיכל, קנה בשווקי איכרים, או קנה ישירות מחקלאים מקומיים. קנו תוצרת טרייה בעונה, והימנעו מפריטים מעובדים וארוזים, גם אם הם אורגניים. יש להימנע גם ממזון מיושן ומוצרי שימורים.

צמחונות – תזונה מבוססת צמחים ומכל מזון חיונית ליוגים. למרבה המזל, צמחונות וטבעונות הפכו פופולריות למדי, מה שהופך את היציאה ללא בשר להרבה יותר קלה בעת קניות במכולת, בישול וסעודה בחוץ. אגוזים, מוצרי חלב, עלים ירוקים וקטניות הם כולם מקורות מצוינים לחלבון איכותי בתזונה צמחונית.

הימנעו מכימיקלים וממריצים – אנו נחשפים לחומרים כימיים כמעט בכל מקום – באוויר, במים, ובמיוחד בג'אנק פוד שאנו צורכים. אחת המטרות של האטה יוגה היא לטהר את הגוף הפיזי והאנרגטי. לפיכך, מעודדים צמצום או סילוק כימיקלים וחומרים ממריצים. הימנעו בכל מקום אפשרי ממזון מעובד, ממתיקים מלאכותיים, קפאין, אלכוהול וטבק כדי להתקדם לאורח חיים בריא יותר וליצור טוהר בגוף ובנפש.

לאכול במרווחים קבועים ולאפשר מרווח בין הארוחות – פרט לארוחה הראשונה של היום, חשוב להקדיש לפחות חמש שעות בין הארוחות. זה מאפשר למערכת שלך לעכל באופן מלא מהארוחה האחרונה שלך. כאשר אתם אוכלים במרווחי זמן קבועים, הארוחות שלכם יהיו טעימות יותר, ותהיה פחות סיכוי שתאכלו יותר מדי. זה יהיה הכי טוב אם תאכל רק כשאתה באמת רעב ולא בגלל לחץ או שעמום.

אכל שעתיים לפני תרגול אסאנה או שינה – כדי למנוע אי נוחות של בטן מלאה במהלך תרגול אסאנה, חשוב לשמור על ארוחות קטנות וקלות. כמו כן, חשוב לאכול לפחות שעתיים לפני מפגשי היוגה שלך.

הפוך את ארוחת הצהריים לארוחה הגדולה ביותר של היום – התיאוריה האיורוודית קובעת כי אש העיכול היא החזקה ביותר בצהריים ומעודדת את הארוחה הגדולה ביותר לצרוך בצהריים. ירקות חיים וחלבונים קשים לעיכול הם המתאימים ביותר לארוחת צהריים של יוגי. כמויות קטנות של שומנים צריכות להגיע ממקורות בריאים כמו אגוזים וזרעים ושמן זית בכבישה קרה או שמן חריע גבוה.

אכלו בעיקר אוכל מבושל בארוחת הערב – המלצות דיאטה יוגיות מעודדות אכילת ארוחת ערב מבושלת כי היא קלה יותר לעיכול מאשר ארוחה גולמית. הגוף מעכל מזון מבושל הרבה יותר בקלות, מה שמאפשר ספיגה מהירה יותר ומאפשר לנוח יותר לאחר הארוחה. נסו לאכול כמה שיותר ירקות מבושלים בארוחת הערב שלכם. שלבו מרקים מרגיעים וירקות שורש כמו גזר, בטטה, בטטה, דלעת חורף וסלק.

דגש על עשבי תיבול ותבלינים מרפאים – דיאטת יוגה מדגישה עשבי תיבול ותבלינים מרפאים, כמו כורכום, הל, קינמון, ג'ינג'ר, שומר, נענע, בזיליקום, כמון, פטרוזיליה, כוסברה ופלפל שחור. תבלינים אלה מציעים יתרונות רבים לגופך, כולל סיוע לעיכול, יצירת אלקליזציה של הדם, הגברת מצב הרוח, הפחתת חרדה וקידום ניקוי וריפוי. כדי להפוך את הדיאטה שלך למרפאה יותר, עבדו על הוספת עוד מצמחי מרפא אלה לארוחות שלכם. אתה יכול גם להשתמש בחלק מהם גם בתה צמחים. בעוד שאתה יכול לרכוש שקיות תה עם תערובות צמחים מעורבות מראש, הכנת תה צמחים משלך על ידי החדרת עשבי תיבול טריים או יבשים במים חמים יכולה לספק לך חליטה חזקה ומותאמת יותר. הימנע מפלפל חריף, כגון ג'לפנוס או פלפל קאיין, כמו הם יכולים להיות מגרים מדי עבור הגוף ויכולים לשבש את המצב הרגוע והמאוזן שיוגה שואפת להשיג. בחר בתבלינים עדינים יותר במקום, כמו פפריקה או אבקת צ'ילי עדינה, כדי להוסיף טעם מבלי להכריע את המערכת שלך.

לאכול עם תשומת לב וגישה חיובית – היחס שלך לאוכל שלך חשוב יותר מהאוכל עצמו. בעולם המהיר שלנו, קשה לחשוב על אוכל במונחים של תרגול רוחני. לכן היוגה מלמדת שאכילה צריכה להיות מעשה של אהבה והכרת תודה; אתה לוקח מזון מאמא אדמה, ואתה צריך לכבד את זה.
אכילה מודעת יכולה לעזור לך להימנע מכיסוס חסר מוח או זלילה, לעזור לך להתמקד במה שאתה אסיר תודה עליו, כמו גם במה שאתה לא. כאשר אתה מפתח שקט נפשי לגבי אוכל, אתה יכול להתחיל ללמוד איך לאכול בתשומת לב, לשלוט בכמות שאתה אוכל ולהבין מה הגוף שלך צריך כדי לשמור על איזון ובריאות. הקפדה על מה שאתה אוכל יכול להוביל לירידה במשקל, לב בריא יותר, נפש רגועה וחיים ארוכים יותר.

לצום – יש להתייחס למושג צום בהקשר של דיאטה יוגית. צום הוא תרגול של הימנעות מאוכל ו/או משקה למשך תקופה. מטרת הצום היא לטהר את הגוף, לחפש מטרה רוחנית או להביע התמסרות לאלוהות נבחרת. גם שיטות הצום השונות משתנות בדרישותיהן – מהימנעות מכל מזון ונוזלים ועד הימנעות ממזונות מסוימים בלבד, למשל. צום אינו מומלץ למי שיש לו עיכול לקוי או נטייה לעלייה במשקל. צום יותר מכמה ימים אינו מומלץ מכיוון שהוא גורם ללחץ מוגזם על מערכות הגוף שלך.

היתרונות של תזונה יוגית

היתרונות הבריאותיים של אימוץ תזונה יוגית הם רבים ומקיפים. דיאטה זו עוסקת לא רק במה שאתה אוכל, אלא גם על האופן שבו אתה אוכל והבחירות הכוללות באורח החיים שאתה עושה. על ידי הקפדה על העקרונות של דיאטה יוגית, תוכל לחוות רווחה גופנית, נפשית ורוחנית משופרת. הנה כמה מהיתרונות המרכזיים:

הגברת האנרגיה והחיוניות
דיאטה יוגית שמה דגש על מזונות טריים ומלאים ועמוסים בחומרי הזנה חיוניים. על ידי הזנת הגוף שלך במזונות בריאים על בסיס צמחי, אתה מקדם זרימה מאוזנת של אנרגיית פראנה או כוח החיים, מגביר את רמות האנרגיה שלך ומשפר את החיוניות שלך. זה יכול לגרום להגברת הפרודוקטיביות, שיפור המיקוד ותחושת רווחה כללית גדולה יותר.

עיכול משופר
התזונה היוגית מקדמת מזון קל לעיכול ועתיר סיבים. זה יכול לעזור להקל על בעיות עיכול כגון נפיחות, עצירות והפרעות עיכול. שילוב של מזונות כמו פירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות יכול לקדם מעיים בריאים ולהבטיח עיכול חלק.

ניהול משקל
שמירה על דיאטה יוגית יכולה להיות דרך יעילה לנהל את המשקל שלך. דיאטה זו מעודדת צריכה של מזונות עתירי רכיבים תזונתיים תוך הימנעות מאפשרויות מעובדות ולא בריאות. על ידי התמקדות בצריכה מאוזנת של פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים מהצומח, אתה יכול לשמור על משקל תקין ולמנוע בעיות הקשורות למשקל.

ניקוי רעלים
תזונה צמחית שמה דגש על צריכה של מזונות טהורים, טבעיים ונקיים מרעלים. על ידי ביטול מזון מעובד, מרכיבים מלאכותיים ותוספים כימיים, הגוף יכול לעבור תהליך ניקוי רעלים טבעי. זה מסייע בניקוי מערכת העיכול ובסילוק רעלים שהצטברו מהגוף.

שלום פנימי
התזונה היוגית מעודדת צריכת מזונות סאטוויים, אשר מאמינים כי הם מקדמים שלווה והרמוניה פנימית. מזונות Sattvic ידועים בטהרתם ובקלילותם, וכוללים פירות וירקות טריים, דגנים מלאים, אגוזים, זרעים ותה צמחים. מאמינים כי למזונות אלו יש השפעה מרגיעה על התודעה ומעודדים בהירות ומיקוד, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור אלו המבקשים לשפר את תרגילי המדיטציה והיוגה שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *